Oenothera biennis L. - Vöröslő ligetszépe
Drog, elismert hatások tradicionális alkalmazás alapján:
Drogja az érett mag (Oenothera semen), illetve a magból kinyerhető zsírosolaj (Oenotheri oleum).
Az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség növényi gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága tradicionális alkalmazás alapján az alábbi hatást ismeri el (EMA/HMPC/753041/2017):
- Viszketés tüneti enyhítése akut és krónikus száraz bőr esetén.
A ligetszépeolaj elsősorban bőrproblémákra ajánlott, de egyes klinikai vizsgálatok alapján a krónikus ízületi gyulladás, valamint szklerózis multiplex kiegészítő kezelésében is hatásos. Hatóanyagai a vizsgálatok alapján csökkentik a gyulladáskeltő arachidonsav-termékek képződését Csupor et al., 2020).
Tudományos bizonyítékok
Az érdeklődés a ligetszépeolaj iránt az 1970-es évek végén nőtt meg, amikor az olajat PMS (premenstruációs szindróma), alkoholizmus, terhesség okozta magas vérnyomás, atópiás ekcéma, emelkedett koleszterinszint, magas vérnyomás, scleroderma, sclerosis multiplex, rheumatoid arthritis, mastalgia (mellfájdalom) kezelésében találták hatékonynak. Habár a kezdeti eredmények ígéretesnek tűntek, a későbbi felülvizsgálatok megkérdőjelezték az akkori klinikai vizsgálatokban megfigyelt eredményességét (EMA/HMPC/753042/2017).
Lipidcsökkentő aktivitás: De La Cruz és munkatársai 6 hetes vizsgálatot végeztek negyven fehér hím újzélandi nyúlon. Négy csoportot vizsgáltak (csoportonként 10 nyúl). Az első csoport normál étrendet kapott, és kontrollnak tekintették. A második csoport aterogén (magas koleszterin- és zsírtartalmú) étrendet kapott. A következő csoportnak normális étrendet kellett fogyasztania, 15% ligetszépeolajjal. A nyulak utolsó csoportja aterogén étrendet kapott 15% ligetszépeolajjal. A ligetszépeolaj csökkentette a vérlemezke termelést, és gátolta a lipidperoxid- termelést is. A koleszterinszint 25%-kal, a triglicerid érték 51%-kal csökkent, a HDL-koleszterin 64%-kal emelkedett (EMA/HMPC/753042/2017).
A monográfia javallatai leginkább a mérsékelt vagy súlyos atópiás dermatitisben szenvedő betegekre vonatkoznak. Az eredmények a PMS-nél nem mutattak hatékonyságot. 3 kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban nem volt szignifikáns különbség az Oenothera és a placebo között a klinikai eredmények tekintetében. Egy tanulmányban csak részeredményeket értek el. A legtöbb esetben az összes beteg állapota javult, ezért a terápiás hatékonyságot a placebo hatásnak tulajdonították. Ugyanez mondható el mastalgiában (mellfájdalom) vagy menopauzás tünetekben szenvedő betegek esetén is, valamint rheumatoid arthristisnél is. A klinikai vizsgálatoknál többnyire a placebo csoportok hiányoztak, ezért az eredmények korlátozottan vehetők csak figyelembe (EMA/HMPC/753042/2017).
Hatóanyagok
Legfontosabb alkotóeleme a magolaj 72% linolsavtartalma , valamint a γ-linolénsav, amelyet 9%-ban tartalmaz. Tartalmaz továbbá olajsavat, és palmitinsavat is (6-7%).
A gamma-linolénsav, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek az emberi szervezet számára létfontosságú prosztaglandinok prekurzorai (Balázs et al., 2019).
Adagolás: Napi 4-6 g drog (2X2-3g) (EMA/HMPC/753041/2017).
Kereskedelmi forgalomban on-line elérhető ligetszépe-tartalmú termékek:
Mellékhatások:
Mellékhatásként emésztőrendszeri tüneteket, emésztési zavarokat, hányingert, székletlágyulást, hőemelkedést, fejfájást jelentettek, de gyakoriságuk nem ismert. A túladagolás tünetei az enyhe hasmenés és a hasi fájdalom. Klinikai vizsgálatok során nem jelentettek súlyos mellékhatásokat (EMA/HMPC/753041/2017).
Felhasznált irodalom:
EMA/HMPC/753041/2017, 2018. június 5., Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-oenothera-biennis-l-oenothera-lamarckiana-l-oleum-revsion-1_en.pdf
Balázs A., Lemberkovics É., Szőke É., Kéry Á. (2019): Zsírosolaj drogok In Szőke É., Kéry Á., Lemberkovics É. (Szerk). Gyógynövénytől a gyógyításig : Farmakognózia - Fitokémia - Fitoterápia - Biotechnológia. Semmelweis Kiadó, Budapest. 267.
Csupor D., Nádasi T, Kovács B, Zomborszki Z, Kúsz N, Csupor-Löffler B., Tóth B., Horányi T., (2020):Ligetszépe In Csupor D. (Szerk.): Pirulakalauz. PharMagist Bt, 287-288.
Szabó K., Sváb J., Bernáth J. (2013): Oenothera erythrosepala Borb.-Vöröslő ligetszépe. In Bernáth J. (Szerk.) Vadon termő és termesztett gyógynövények. Mezőgazda Kiadó, Budapest. 370-372.